Η ετήσια εκδήλωση των Εκπροσώπων των Ασφαλιστικών Εταιρειών που γίνονταν κάθε χρόνο στο Golf Club της Γλυφάδας και που φέτος έγινε στο Ble, στον Άλιμο, την περασμένη Πέμπτη 20/6/13, μάλλον έχασε λίγο από την αίγλη που κέρδιζε, αν συγκρίνουμε τους δύο χώρους και ιδίως την ποιότητα του μπουφέ, την οργάνωση και το σέρβις. Ωστόσο, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε και μερικές λεπτομέρειες που δεν θα έπρεπε να συμβούν. Η πρώτη κατά γενική ομολογία παρατήρηση από όσους ιδιώτες πλήρωσαν τα €75 το άτομο για να συμμετέχουν στην εκδήλωση ήταν το υπερβολικά υψηλό τίμημα που επιβεβαιώθηκε και από τον μέτριο μπουφέ που εμφάνισαν οι διοργανωτές. Το σημαντικότερο, ωστόσο πρόβλημα είναι ότι οι επισκέπτες αφέθηκαν να κάνουν το socializing πάνω από μια ώρα, χωρίς να ειδοποιήσουν την κουζίνα να μη σερβίρουν τα φαγητά τόσο γρήγορα. Το αποτέλεσμα ήταν οι καλεσμένοι να φάνε κρύα τηγανητά καλαμαράκια και αθερίνα και… κρύα λουκάνικα! Οι διοργανωτές, έπρεπε να αφήσουν τους καλεσμένους να κάνουν το απαραίτητο socializing που όλοι απολαμβάνουν σε πηγαδάκια πριν το φαγητό, στη συνέχεια να τους οδηγήσουν στα τραπέζια να καθίσουν και μετά να δώσουν εντολή στην κουζίνα να αρχίσει να εμφανίζει τα φαγητά με τις απαραίτητες εστίες που θα τα διατηρούσαν κάπως ζεστά! Το προεδρείο απολάμβανε το… socializing και δεν ασχολήθηκε με αυτές τις λεπτομέρειες… που όσο επιεικώς και να τις κρίνουμε, μας αφαίρεσαν λίγο από το κέφι μας. Η μουσική ήταν καλή, ξεσήκωνε τους καλεσμένους και κράτησε λίγο την εκδήλωση.
Τώρα, αν θα έπρεπε να δίνεται δημοσιότητα σε αυτή την εκδήλωση που καλώς οι Εταιρείες τη στηρίζουν γιατί αφορά τα πολύτιμα Διευθυντικά στελέχη τους, είναι ένα θέμα που ίσως θα έπρεπε να εξεταστεί από τα ΔΣ των δύο σωματείων, τουλάχιστον για μερικά χρόνια μέχρι που η Αγορά μας να επανέλθει λίγο στα… συγκαλά της. Οι Ασφαλισμένοι φυσικά δεν ενδιαφέρονται και αν τους ρωτούσαμε αν θα είχαμε το δικαίωμα να κάνουμε κοινωνικές εκδηλώσεις, μεταξύ μας, αυτού του είδους, μάλλον δεν θα μας το επέτρεπαν, ιδίως αν γνώριζαν ότι τα χρήματα αυτά προέρχονται από τα Ασφάλιστρα που πληρώνουν. Οι εργαζόμενοι στα κεντρικά, ούτε και αυτοί θα πέταγαν τη σκούφια τους, για τις δεξιώσεις των Διευθυντών τους, οι δε Διαμεσολαβούντες… ας μην το σχολιάσουμε… Θα αναφέρουμε μόνο μια λέξη που χρησιμοποιήθηκε πρόσφατα που μίλησε για τη “Γενοκτονία” των Διαμεσολαβούντων… Λυπούμαστε που επαναφέρουμε λίγο την ωμή και ανελέητη πραγματικότητα αλλά δεν μπορούμε να την παραβλέψουμε…
Την ίδια βραδιά το θέμα ήταν αν θα… πέσει η Κυβέρνηση μετά την απόφαση του Φώτη Κουβέλη να επιμένει στις απόψεις του, δύο ημέρες πριν μάθουμε ότι η Ελληνική Κυβέρνηση του Λουκά Παπαδήμα είχε υπογράψει ότι θα πληρώσει στο ακέραιο “Ελληνικά Κρατικά Ομόλογα” που διάφορα Hedge Funds αγόρασαν κοψοχρονιάς πριν από μερικούς μήνες, στο 25% – 40% της ονομαστικής τους Αξίας, ύψους μερικών δισεκατομμυρίων, όταν στην περίπτωση των Ελλήνων Πολιτών που αγόρασαν τα ίδια Κρατικά Ομόλογα, η Κυβέρνηση δεν τα τίμησε και “έφαγε” τις αποταμιεύσεις των Πολιτών της! Το ίδιο δεν έκανε και με τα Αποθεματικά των Ασφαλισμένων που επένδυσαν οι Ασφαλιστικές Εταιρείες στα ίδια Κρατικά Ομόλογα! Το δε θράσος τους έχει ξεπεράσει κάθε όριο όταν αρνούνται να επιτρέψουν στις Εταιρείες να παρουσιάσουν τα “Πέτσινα” Ομόλογά τους ως Ζημίες!
Όταν επομένως το Περιβάλλον μέσα στο οποίο ζούμε έφτασε σε αυτό το απίστευτο σημείο να Πτωχεύσει η χώρα, οι Δανειστές μας να έχουν πάρει τα “κλειδιά” του Κράτους και να εγκαθίστανται στα υπουργεία μας, να αχρηστεύονται οι περιουσίες των Πολιτών, τα Νοσοκομεία μας να κλείνουν και όσα μένουν να μη διαθέτουν τα απαραίτητα φάρμακα και ως επισφράγισμα της διάλυσης της Δημοκρατίας μας, να δηλώνει η ΕΕ ότι οι Καταθέτες πρέπει να συμμετέχουν στις ζημιές των Τραπεζών τους και το σημαντικότερο, πάνω από δύο εκατομμύρια Ελληνικές Οικογένειες να παραμένουν χωρίς εισόδημα. Τι να πούμε και τι να σχολιάσουμε! Η δε Κρατική Μηχανή να συνεχίζει να λειτουργεί με την ίδια Ανεπαρκή και Διεφθαρμένη Κομματική Διακυβέρνηση και όλα τα ΜΜΕ να αναγγέλλουν ότι η νέα Κομματική Διακυβέρνηση τώρα θα μοιραστεί μεταξύ των δύο Κομμάτων Εξουσίας πιο… δίκαια και ότι όλα θα πάνε καλά!
Ζούμε την αρχή του τέλους της κατάργησης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων που απόλαυσαν οι λίγοι κάτοικοι της Δύσης τα τελευταία 68 χρόνια, 1945 – 2013. Εμείς, ως Γονείς προβληματιζόμαστε έντονα σε Ποιο Κράτος Δικαίου θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας!