Η Αγορά των Ασφαλειών είναι τόσο ευαίσθητη έναντι στις φημολογίες, που φτάνει η παραμικρή αρνητική αναφορά σε μια ή περισσότερες Εταιρείες για να φέρει τα πάνω κάτω και να τους δημιουργήσει απότομη οικονομική ασφυξία, με καταστροφικές βεβαίως συνέπειες. Όλοι σχεδόν οι συνεργαζόμενοι Πράκτορες, σταματάνε πεισματικά να αποδίδουν τα Ασφάλιστρα των Εταιρειών που δέχτηκαν τα αρνητικά δημοσιεύματα και αρχίζουν τις επαφές με άλλες Εταιρείες, προκειμένου να ωφεληθούν διπλά! Τα παραδείγματα των τελευταίων δέκα χρόνων είναι πάμπολλα. Δεν χρειάζεται να τα αναφέρουμε. Επομένως, οποιαδήποτε στοχοποίηση πραγματοποιείται στην Αγορά μας δεν μπορεί να χαρακτηριστεί “τυχαία”, αλλά κατευθυνόμενη. Για το λόγου το αληθές, μια από τις τρεις Εταιρείες που κατηγορήθηκαν για ελλείμματα στα Αποθεματικά τους έβαλε στόχο να εντοπίσει την πηγή της “επίθεσης” και ανακάλυψε το δράστη! Ήταν από τους πρώτους που είχε βγάλει φιρμάνι στην Αγορά ότι προσφέρει 5% έκπτωση στο τιμολόγιό του και πιθανή παράταση της πίστωσης απόδοσης των Ασφαλίστρων, σε όσους Πράκτορες του μεταφέρουν τα χαρτοφυλάκια των συγκεκριμένων Εταιρειών. Μιά από τις θιγόμενες Εταιρείες απάντησε με την ίδια προσφορά και με καλύτερους όρους, αρκεί το χαρτοφυλάκιο να προέρχεται από την “επιτιθέμενη” Εταιρεία!
Ακαδημαϊκά, αυτές οι πρακτικές είναι γνωστές με τον όρο “Σφαγή του Ανταγωνισμού”, και σχεδόν πάντα καταλήγουν σε θλιβερά αποτελέσματα. Η άγρια εκμετάλλευση της Αγοράς του Αυτοκινήτου, που εσφαλμένα όλοι όσοι ασχολούνται με αυτή την αντιμετωπίζουν ως “εύκολη”, γιατί είναι υποχρεωτική άρα δεν χρειάζεται να ψάχνεις να βρίσκεις Πελάτες κάθε εβδομάδα, οφείλεται στο ότι οι περισσότεροι εκπρόσωποί της, έχουν πέσει στην παγίδα της δήθεν “εύκολης μπίζνας”. Δηλαδή, δεν έχεις παρά να δώσεις λίγο περισσότερη προμήθεια και να αποκτήσεις πελατεία, χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να εφαρμόζεις τις δύσκολες Πρακτικές του Μάρκετινγκ και των Πωλήσεων Υπηρεσιών, όπως ισχύει στις Ασφαλίσεις δεκάδων άλλων Κερδοφόρων Κλάδων. Για αυτό το λόγο εξάλλου διατηρούμε τόσες πολλές Ασφαλιστικές Αυτοκινήτου. Η Πολιτεία, ως γνωστόν, ενθαρρύνει κάθε είδος ευκαιριακής επιχείρησης, αρκεί να ωφελούνται οι Πολιτικοί Προϊστάμενοι, για να μη πούμε ότι είναι οι πρώτοι που τις ιδρύουν για να λυμαίνονται το εύκολο χρήμα της διαφθοράς.
Αν δεν αλλάξει το Πολιτικό Κατεστημένο των δύο Διεφθαρμένων Κομμάτων Εξουσίας, η Αγορά μας θα συνεχίσει να ταλαντεύεται και όποιος αντέξει…άντεξε!
Ο Ανταγωνισμός μεταξύ των τριών κατηγοριών των Ασφαλιστικών Εταιρειών, Κρατικών, Πολυεθνικών και Ιδιωτικών, είναι άνισος σε βάρος των τελευταίων, εξαιρουμένων αυτών των οποίων οι Μέτοχοι είναι Στελέχη των δύο Κομμάτων Εξουσίας και όχι μόνο! Οι συγκεκριμένες θα συνεχίσουν να θησαυρίζουν σε βάρος του ιερού θεσμού της Ασφάλισης, μέχρι να αλλάξει το καθεστώς των δύο Κομμάτων Εξουσίας, κάτι που προβλέπεται να γίνει σύντομα και εννοούμε μέσα στα επόμενα δύο – τρία χρόνια. Η κατάσταση δεν μπορεί να συνεχίσει ως έχει γιατί απλά αποκαλύφθηκαν οι Πρακτικές τους. Πέρα από το ότι έχουν χάσει εντελώς την αξιοπιστία τους, έχουν κατορθώσει να γίνουν και μισητοί από τους Έλληνες και από τους οπαδούς τους. Επομένως όποιο Πολιτικό Κατασκεύασμα και αν δημιουργήσουν είναι καμένο πριν ακόμα ξεκινήσει!
Φυσικά, όταν έλθει αυτή η ευλογημένη στιγμή θα εξαφανιστούν και οι Σπάταλες, Ανεπαρκείς και Διεφθαρμένες Κρατικές εταιρείες που συντηρούνται με τα Έξοδα των Πολιτών και ασκούν κάθε είδους αθέμιτο ανταγωνισμό!
Sorry gentlemen but these are the deadly facts of your operations.
εκπλησσομαι γιατι με αρκετα πραγματα που και οπως τα γραφεις συμφωνω !!! ιδιαιτερα για τις σπαταλες και σιγουρα διευθαρμενες κρατικες …ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ … ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ.. ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ !!! ΑΡΑ ΔΕΝ ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΣΑΙ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ !!! to the editor with love !!!
Την καλημέρα μου στην Ευρωπαική Π.
απο την άλλη θα έπρεπε οι εταιρείες που κατηγορηθήκανε και στίς οποίες οι πράκτορες δεν καταβάλουν τα οφειλόμενα πρός αυτές ασφάλιστρα, να βγούν με ένα δελτίο τύπου και να αναφέρουν τα ονόματα των πρακτόρων που δεν την πληρώνουν “πεισματικά” και έτσι θα έχει γνώση η αγορά για τα λαμόγια και απο την άλλη μπας και ξυπνήσει η εποπτική αρχή και τους κυνηγήσει.
Γιατί αν απο την μία τους κατηγορούν και απο την αλλη δεν τους πληρώνουν sorry δεν χρειαζέται να έχεις τελιώσει οικονομολόγος είνια βέβαιο οτι οδηγούνται πρός το αδίεξοδο.
ΦΙΛΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΟΧΙ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ
Σωστές, μεν, οι επισημάνσεις αλλά, φευ, τίποτα δεν θα αλλάξει στην αγορά. 38 χρόνια τώρα που είμαι στην αγορά όλο τα ίδια βλέπω και ακόμη να δω την εξυγείανση την ρημάδα.
ΚΥΡΙΟΙ, ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ……ΖΩΗ ΑΛΛΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ …………ΕΙΝΑΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΚΠΤΩΣΗ 5% ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΠΟΥΣ ΤΗΣ………………..
1)ΟΤΑΝ ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΑΣΤΡΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 40000€. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ. ΟΤΑΝ ΕΚΛΕΙΣΕ Η LEMONDE ΗΤΑΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟΣ 1200€ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΟΥΡΕΣ ΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΥΠ ΔΗΛ. ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ)
2) Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ. ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΝΟΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΛΕΙΝΕΙ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ Ή ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ?
Ε ΟΧΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ? ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ. ΚΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΝ ΤΗΝ ΤτΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΗΡΙΞΕΙ.
Καλημέρα. Διορθώστε με ,αλλα νομίζω οτι απο τις πρώτες διδάξασες ηταν μεγάλη και σίγουρη πολυεθνική ολανδικών συμφερόντων που μετέφερε ομαδικά χαρτοφυλάκια πριν απο λίγα χρόνια (με το ιδιο σημερινό management για να μην αποδοθεί στους κακούς “προηγούμενους”) και που τώρα ασκεί τις ιδιες και άλλες πρακτικές εναντίον των ανθρώπων της. Βεβαίως ο ανταγωνισμός είναι ανισος υπέρ των πολυεθνικών που συχνά οπως η ανωτέρω ασκούν dubbing στις τιμές . βεβαίως βρίσκονται στο απυρόβλητο απο τον κλαδικό τύπο (εντυπο και ηλεκτρονικό) διότι (μεταξύ αλλων) μοιράζουν αφειδώς χρήματα σε διαφημίσεις και εταιρικές ευθύνες(??!!)παρα το γεγονός οτι εμφανίζουν ζημιές και εχουν κομματικά στελέχη στους κόλπους τους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος κε διαχειριστά και αρθρογράφε. Θα χαρώ να κάνω λάθος.