Μετά τον πρώην Δήμαρχο Θεσσαλονίκης που οδηγήθηκε στη φυλακή, ήρθε και η σειρά του Άκη Τσοχατζόπουλου. Το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων αποφάσισε για την υπόθεση ανακριβούς Δήλωσης «πόθεν έσχες» ποινή οκτώ ετών κάθειρξης χωρίς αναστολή, πρόστιμο 520.000 ευρώ, ενώ … “πάει” μέσω της δήμευσης και το ακίνητο στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου. Ο πρώην υπουργός έπεσε μάλλον στα … μαλακά, αφού ο εισαγγελέας της έδρας είχε προτείνει 10 χρόνια και 900.000 ευρώ πρόστιμο.
Η Δίκη ήταν γεμάτη από επικοινωνιακά στοιχεία, πρόσφορο έδαφος για πολύ συζήτηση από όποια πλευρά και αν το δει κανείς… Ο Άκης Τσοχατζόπουλος έφτασε με την κλούβα της αστυνομίας στα δικαστήρια, μαζί με τους άλλους κρατούμενους, ενώ το “μενού” της δίκης περιελάμβανε αντεγκλήσεις με την έδρα, παρατηρήσεις από τον Εισαγγελέα γιατί αγόρευε με το χέρι στην τσέπη, καταγγελίες πολιτικού χαρακτήρα για τη στάση του ΠΑΣΟΚ, αλλά και μερικούς φίλους από τα … παλιά που ήρθαν να τον φιλήσουν ή να του σφίξουν το χέρι…
Ακόμα δεν ξέρουμε αν έχει όντως αρχίσει να αλλάζει κάτι ή απλώς πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά. Κάποιες θυσίες μήπως στο βωμό της συνέχισης του Βασιλείου της κομματοκατίας και της παρασιτικής συμπεριφοράς που στηριζόταν στο πλιάτσικο εναντίον του κράτους; Οι πολίτες θέλουν σίγουρα πολύ περισσότερα για να πειστούν, ότι κάτι αλλάζει και αυτό σίγουρα περνά μέσα από τις πράξεις και την συνέπεια και όχι μέσα από επικοινωνιακές, “εντυπωσιακές” περιπτώσεις. Έχουμε ξαναδεί παλαιότερα παρόμοια … έργα, αλλά ουσιαστικό αποτέλεσμα δεν υπήρξε. Το αντίθετο μάλιστα! Η λαφυραγωγία έγινε ακόμα μεγαλύτερη, πιο απροκάλυπτη και πιο επαίσχυντη Το σίγουρο είναι ότι οι πολίτες και η κοινωνία μας, αξίζουν πολιτικούς που να δίνουν το παράδειγμα και θα διέπονται από Αξίες υπέρ της κοινωνίας και όχι της δικής τους … τσέπης!