Ποιο θεωρείτε ότι είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζει αυτήν τη στιγμή ο κλάδος και οι Διαμεσολαβούντες; Οι διαμεσολαβούντες πιστεύω είναι σε μία κατάσταση αλαλούμ, υπάρχει προβληματισμός για την κατάσταση που επικρατεί και νομίζω ότι γενικότερα έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους. Η πολιτεία, οι εταιρείες και το σύστημα έχουν αποσυντονίσει το ρόλο και την ταυτότητα του Διαμεσολαβητή. Τον θέλουν εισπράκτορα; Τον θέλουν σύμβουλο; Τον θέλουν πωλητή; Ας μας το ξεκαθαρίσουν.
Πάντως βάσει νομοθεσίας ο ρόλος του διαμεσολαβητή είναι συγκεκριμένος. Μου θυμίζει αυτό που λένε ότι όταν τσακώνονται τα βουβάλια στο βάλτο την πληρώνουν τα βατράχια. Ας σταματήσει τέλος πάντων το παιχνίδι με τους διαμεσολαβούντες και ας τους αφήσουμε να ασκήσουν σωστά τα καθήκοντά τους.
Πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι να διοικείτε και να κατευθύνετε τους Συνεργάτες σας με παραγωγικό τρόπο; Είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο να πάρεις μια πέτρα, να την κάνεις άγαλμα, και κάθε τόσο να το γυαλίζεις και να το στηρίζεις από τη διάβρωση του καιρού. Δεν είναι εύκολο πράγμα να κάνεις δημιουργικούς ανθρώπους. Μόνο αν έχεις πάθος και αρρώστια μπορείς να το κάνεις αυτό.
Η Ionios Brokers συνεργάζεται τόσο με ελληνικές όσο και με ξένες ασφαλιστικές εταιρείες. Έχετε παρατηρήσει διαφορές στον τρόπο λειτουργίας των αμιγώς ελληνικών εταιρειών με αυτές του εξωτερικού; Η Ionios Brokers συνεργάζεται με όλες τις εταιρείες σχεδόν. Όλες οι εταιρείες έχουν τα καλά τους και τα κακά τους. Υπάρχουν ελληνικές εταιρείες που έχουν πολύ καλή υποστήριξη και καλό μηχανογραφικό σύστημα και άλλες που λειτουργούν κάτω από χαώδη κατάσταση. Το συμπέρασμα είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια οι εταιρείες και οι μηχανισμοί τους θεωρούσαν τους διαμεσολαβητές ένα ξένο πράγμα. Η εταιρεία η οποία θα γεφυρώσει το χάσμα αυτό νομίζω ότι θα αλλάξει και το χάρτη στην ασφαλιστική αγορά.
Ασχολείστε με το συνδικαλισμό; Ποια είναι η άποψή σας για τις συνδικαλιστικές οργανώσεις του Κλάδου; Όχι δεν είναι δυνατόν να ασχολείται ένας τεχνοκράτης με το συνδικαλισμό. Αν και ο συνδικαλισμός γεννήθηκε σε χώρα του καπιταλισμού, παρεξηγήθηκε πολύ στην Ελλάδα διότι πολλών έγινε η πόρτα προς την πολιτική και την ικανοποίηση προσωπικών φιλοδοξιών. Τι να κάνουμε, έχουν πελατάκια οι εργατοπατέρες! Εξάλλου έχω τραγική εμπειρία από διάφορους συνδικαλιστές που συναλλάχθηκα στο παρελθόν. Ο προστατευτισμός είναι θεωρία των σιλό και των γκέτο. Πατερούληδες δεν χρειαζόμαστε. Ο εργαζόμενος που δουλεύει δεν έχει να φοβάται τίποτα.
Διαβάστε ολόκληρη τη συνέντευξη στο Ασφαλιστικό Μάρκετινγκ, τεύχος Νοεμβρίου 2012. Γίνετε συνδρομητής στο www.asfalistikomarketing.gr και αποκτείστε πρόβαση σε όλα τα άρθα όλων των τευχών. Τιμή – Έκπληξη. Για πληροφορίες: 210 9578130-2.