Η καθόλα συμπαθής και ωραιότατη υπουργός Τουρισμού, Όλγα Κεφαλογιάννη, οργάνωσε πριν από δύο ημέρες μια Συνέντευξη Τύπου για να ανακοινώσει τα σχέδια του Υπουργείου της, η οποία εξελίχτηκε σε “Κομματική Συγκέντρωση Φίλων” της Υπουργού! Παρακαλούμε την υπουργό να εισπράξει τις παρατηρήσεις μας καλοπροαίρετα και όχι αρνητικά επικριτικά! Πήγε ένας συνάδελφος στο ίδρυμα “Κόσμος Μείζονος Ελληνισμού” και ενώ περίμενε να δει 15-20 συνάδελφους δημοσιογράφους, αντιμετώπισε μια αίθουσα που ήταν γεμάτη, όχι μόνον στα καθίσματα, αλλά και όρθιοι, γύρω γύρω στους τοίχους! Η συγκέντρωση θύμιζε “Προεκλογική Συγκέντρωση”! Στην είσοδο, δε όταν περίμενε να πάρει το καρτελάκι με το όνομά του, άκουγε συνέχεια ότι όλοι ήταν από το… “Υπουργείο”! Έψαξε να δει κανέναν δημοσιογράφο και δεν πρόσεξε κανέναν! Διαβάστε παρακάτω λεπτομέρειες για του λόγου το αληθές.
Ένα ανώτατο στέλεχος του Τουρισμού, κάθε πέντε και δέκα αναφέρονται στην κα υπουργού…. και όπως είπε η κα Υπουργού… και συμφωνούμε με την κα υπουργού, σε σημείο που η προσπάθειά του να την προβάλλει, λειτούργησε σε βάρος της! Στην εποχή μας όταν ένας επώνυμος, δέχεται “κομπλιμέντα” παρουσία τρίτων ή σε δημόσιες συγκεντρώσεις, επί της ουσίας… μειώνεται… γιατί οι ακροατές πιστεύουν ότι ο ίδιος τα προκαλεί γιατί τον… γοητεύουν! Του αρέσει δηλαδή το δημόσιο “λιβάνισμα”! Σε άλλες χώρες, αν συμβεί αυτό, ο δημόσια “λιβανιζόμενος”, αγριεύει σε αυτόν που τον λιβανίζει γιατί δεν θέλει να νομίζουν οι παρευρισκόμενοι ότι πρόκειται για Άνθρωπο αυτού του… είδους! Αν έχεις κάτι καλό να πεις για μένα, να το λες πίσω μου και όχι μπροστά μου!
Σε κάποια στιγμή,ένας ξενοδόχος από την Κρήτη που καθόταν στα μπροστινά καθίσματα, δεν άντεξε και διακριτικά έφυγε στη μέση της συζήτησης.
Η ουσία, είναι όσοι οργάνωσαν τη “Συνέντευξη Τύπου” πρέπει να είναι ερασιτέχνες γιατί όταν μια χώρα ΖΕΙ ΤΗΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΤΗΣ δεν προβάλλεις τι θα κάνεις μετά από ένα ή δύο χρόνια! Μιλάς μόνον για τους επόμενους μήνες, πόσους Τουρίστες μπορείς να προσελκύσεις για τις γιορτές, πχ. αν έχεις εκ των προτέρων ετοιμάσει και κάτι που να προσελκύει τους χειμερινούς τουρίστες! Μακροχρόνιος Προγραμματισμός σε παρόμοιες συνθήκες, τι να πούμε, είναι…ακατάλληλος για αν μη χρησιμοποιήσουμε καμία άλλη λέξη…
Ο Α. Σαμαράς θα πρέπει κατεπειγόντως να υποχρεώσει όλους τους υπουργούς του να περάσουν από ένα “Σεμινάριο Σύγχρονης Διοίκησης”, και “Σύγχρονης “Επικοινωνίας” γιατί οι περισσότεροι είναι όχι μόνον άσχετοι με τη Σύγχρονη Διακυβέρνηση, αλλά ζουν στο…ραγιάδικο παρελθόν, έχοντας τριγύρω τους αποκλειστικά τους ευνοούμενους οπαδούς τους! O Πρωθυπουργός A. Σαμαράς, επί Μητσοτάκη, το 1989, είχε εγκρίνει μια σειρά Σεμιναρίων της Morax για τα κορυφαία Στελέχη της ΝΔ, τα οποία παρακολούθησαν πάνω από 200 στελέχη με εξαιρετικές αξιολογήσεις! Η Morax συνεχίζει να λειτουργεί και να προσφέρει Σεμινάρια υψηλού επιπέδου…
εκεί λοιπόν είναι όλη η ουσία? να ξανακάνει σεμινάρια η ΝΔ στην ΜΟΡΑΞ?
Αν δεν ήταν αυτός ο σκοπός σας ατυχήσατε. έπρεπε να ακολουθήσετε την δική σας συμβουλή και
να πάρετε την ΝΔ “πίσω από την πλάτη μας” να της πείτε τα αρνητικά που παρατηρήσατε και να προσφερθείτε να μορφώσετε τα στελέχη της.