Δημοσιεύουμε μια πολύ απλή και ξεκάθαρη ερμηνεία του “Κουρέματος” του χρέους της Ελλάδας κατά 50% του Δημήτρη Απίστουλα, Οικονομικού Αναλυτή και αναγνώστη του ID. Αφενός, να μάθουμε τι ακριβώς συνέβη στην Ελληνική Οικονομία με τις τελευταίες εξελίξεις, αφετέρου, να σταματήσουμε να επιτρέπουμε σε διάφορα δημοσιεύματα να μας επηρεάζουν αρνητικά με ερασιτεχνικές ερμηνείες και υπερβολές, γιατί όσο δυνατοί και αν είμαστε πέφτει η ψυχολογία μας και αυτό είναι ο,τι το χειρότερο μπορεί να συμβεί σε έναν Ελεύθερο Επαγγελματία ή και CEO ακόμα, σε στιγμές Κρίσης! Χρειαζόμαστε Δύναμη και Θάρρος και όχι Φοβία και Ατολμία.
Η Ελλάδα ήλθε σε συμφωνία με ιδιώτες και τράπεζες να μειωθεί εθελοντικά κατά 50% το Χρέος των 200 δις Ευρώ που διατηρούν από το σύνολο του Χρέους της Ελλάδας που είναι 350 δις ευρώ. Δηλαδή η χώρα δεν κήρυξε Στάση Πληρωμών στο σύνολο του χρέους της, αλλά συμφώνησε με τους Δανειστές της που κρατούν 200 δις ευρώ, να μειωθούν εθελοντικά κατά 50% για να μπορέσει η Ελλάδα να εξοφλήσει τα υπόλοιπα 100 δις ευρώ. Το εύλογο ερώτημα που προκύπτει από αυτή τη συμφωνία είναι γιατί δέχτηκαν οι Τραπεζίτες αυτή τη μείωση, δεδομένου ότι δεν συνηθίζουν να χαρίζουν τίποτα σε κανέναν. Οι λόγοι της “Διευκόλυνσης” είναι τρεις:
Α) Φοβερές πολιτικές πιέσεις απο Γαλλία και Γερμανία (ναι η κακιά Γερμανία που μισούμε όλοι) με σκοπο να βρεθεί μια λύση ώστε να προστατευθεί η ΕΕ
Β) Oι Τράπεζες ούτως η άλλως, έχουν γράψει Ζημίες στα χαρτοφυλάκιά τους από τα Ελληνικά Ομόλογα γύρω στο 30%. Συμφωνώντας να Μειώσουν τις Απαιτήσεις τους κατά ένα 20% επί πλέον (χοντρικά και απλοϊκά) από το Χρέος της Ελλάδας, απομάκρυναν μια πολύ μεγαλύτερη και ευρύτερη, πιθανή συνολική Ζημιά από τα υπόλοιπα Ομόλογα που διαθέτουν από τις άλλες χώρες του Νότου, που άρχισε να εμφανίζεται στον Ορίζοντα. Η απόφαση δε της ΕΕ να αυξήσει γενναία τα Κεφάλαια του EFSF, τους έπεισε να δεχτούν το “Κούρεμα” τους Χρέους της Ελλάδας. Έτσι, φόβος χρεωκοπίας για τις υπόλοιπες χώρες που τους άγχωνε πραγματικά μικραίνει αρκετά.
Γ) Οι συγκεκριμένες Τράπεζες, Διαπραγματεύτηκαν και κέρδισαν να πάρουν 8 μήνες διορία για να κάνουν αυξήσεις Κεφαλαίου για να καλύψουν τη Ζημιά και να δυναμώσει η Κεφαλαιακή τους Βάση. Παρα τον λαικο μυθο και τα διαφορα τσιτατα, οι Τραπεζιτες απεύχονται την εισοδο κρατικων κεφαλαιων στις Τραπεζες γιατι κάθε φορα που γινεται αυτο χανουν σχεδον όλη ην Αξια των Μετοχών τους. Σε περιπτωση που δεν θα μπορεσουν οι τραπεζες να συγκεντρώσουν τα κεφαλαια απο την Αγορα μεχρι τον Ιουνιο του 2012, τοτε αναγκαστικα τις Αυξησεις των Κεφαλαίων που χρειάζονται θα καλυφτούν από το Ευρωπαικο Ταμειο EFSF. Αυτό δε σημαινει οτι το EFSF θα χαρίσει λεφτα στις Τραπεζες? Σημαίνει ότι Δανείζουν με Εγγύηση τις Μετοχές της Τράπεζας και όταν η Τράπεζα ορθοποδήσει, τις Πουλάνε στην κατάλληλη στιγμή και Κερδίζουν. Αυτό έγινει στην Σουηδια την δεκαετια του 1990 οπως έγινε και στις ΗΠΑ το 2008. Καθε φορα που το κρατος συμμετεχει σε αυξησεις κεγαλαιου στις Τραπεζες βγαίνει κερδισμενο! Στις ΗΠΑ ειχε Επενδύσει 750 δις δολάρια για να σωσει τις Τράπεζες και όταν αυτές αποπληρωσαν το Κράτος, αυτό εισέπραξε 800 εκατ. δολάρια. Κέρδισε 50 δις δολ. -ειχε βγαλει και κερδος 50 δις. Τα σχόλια που ακούγονται σε διάφορα ΜΜΕ είναι καφενειακες συζητησεις που έχουν απαντήσεις για άλα.
Μια άλλη ευλογη ερώτηση που έρχεται στο νου το απλού Πολίτη, είναι: Αφου ηταν να κανουμε κουρεμα 50% γιατι δεν το καναμε απο την αρχη να τελειωνουμε?
Γιατι για να γινει κατι τετοιο επρεπε να υπαρχει το “Τεχνικο Πλαισιο” που θα σιγουρευει οτι μια τετοια κινηση δεν θα αφηνε την Ελλαδα να χρεωκοπήσει, δηλαδη μετα το κουρεμα να σιγουρεψει οτι θα συνεχισει να υπαρχει ροη κεφαλαιων απο την ΕΕ στην Ελλαδα ωστε η χωρα να μπορει να λειτουργει. Μετα το κουρεμα η Ελλαδα δεν θα μπορούσε να βγει στις Αγορες για Δανεικά! Αυτή είναι μια Λογική εξέλιξη σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν εγω σας χρωστουσα 100 ευρω και μετα ελεγα δεν εχω παρτε πενηντα, οταν ερχομουν να σας ξαναζητησω δανεικα θα με κοιτάγατε περίεργα για το θράσος μου. Το “Τεχνικο Πλαισιο” αύξησης του Κεφαλαίου του EFSF στα 1,4 τρις ευρώ, αποφασιστηκε την Παρασκευή ξημερώματα της 28ης Οκτωβρίου, 2011, στις 4:00 στη μαραθώνια σύσκεψη των Αρχηγών Κρατών της ΕΕ.
Με την γενναία αυτ΄αύξηση του EFSF, καλυπτεται κατα πολυ η οποια Οικονομική Ενίσχυση, όχι μόνον της Ελλαδας αλλα και της Πορτογαλιας Ιρλανδιας και Ισπανιας, εξασφαλίζοντας την απαραίτητη Εγγύηση πυ έχουν όλες οι Χρηματοπιστωτικές Πράξεις. Το σημαντικότερο δε, επίτευγμα αυτής της Ιστορικής Απόφασης των Κρατών Μελών της ΕΕ είναι ότι Αποτρέπει μελλοντικές κερδοσκοπικές πιέσεις σε ολες τις χωρες του Νότου, γιατι κανένα Fund η Eπενδυτης δεν μπορει να πάει κόντρα σε… 1,4 τρις Ευρω και στα τυπογραφεια Ευρω της ΕΚΤ.
Το Συμπέρασμα είναι Τι Κερδίζουμε;
Α) Γλυτωνουμε καθε χρονο Τόκους γυρω στα 8 δις Ευρω , που είναι ένα πολύ μεγάλο ποσό και επιτρέπει στην Ελληνική Κυβέρνηση να Ελαφρύνει τη Φορολογία και να δώσει μια βαθιά Ανάσα στην Αγορά να αρχίσει να κινείται ανοδικά και να επτρέψει στην Ανάπτυξη να κάνει την εμφάνισή της. Η Ελάφρυνση αυτή επιτρέπει επίσης στην Κυβέρνηση να δώσει Φορολογικά Κίνητρα για Επενδύσεις, μικρές και μεγάλες.
Β) Ειμαστε εκτος αγορων για τα επομενα 9 χρονια αλλα με Εγγυημένο το Τραπεζικο Συστημα, που σημαίνει ότι οι καταθεσεις και η ρευστοτητα σε νοικοκυρια και επιχειρησεις θα υπαρχουν.
Γ) Η Ελάφρυνση αυτή θα μας διευκολύνει να ισορροπήσουμε γρηγορότερα τα έξοδα με τα Έξοδα του Κράτους και να αρχίσουμε να ελπίζουμε σε πρωτογενές πλεόνασμα, που ειναι από τώρα και στο εξής το ζητούμενο για κάθε Κράτος που επιθυμεί την Οικονομική του Ανεξαρτησία.
Δ) Ο κίνδυνος Απώλειας των Συντάξεων εχει μειωθεί αισθητά γιατι τα Ομόλογα τους συμφωνηθηκε να μην συμμετέχουν Άμεσα στο “Κούρεμα” . Αν κατορθωσουμε να παράγουμε και πρωτογενες πλεονασμα ακομα καλυτερα.
Τι χασαμε:
Το βασικό, την αξιοπιστια μας. Και η αξιοπιστια χτιζεται με τα χρονια αλλα μπορει να γκρεμιστει σε μια στιγμη. Οπως και εγινε.
Την ανεξαρτησια στον Έλεγχο! Προσοχή, δεν εννοούμε στον Έλεγχο της Κατάρτησης του Προγράμματος, αλλά στον Έλεγχο της Προόδου του Προγράμματος. Αυτος θα γινεται απο Ευρωπαιους Επιτροπους οι οποιοι δυσκολα θα ανεχονται αποκλισεις απο τους προυπολογισμους που θα σχεδιάζει η κυβέρνηση. Όπως είπε και η Καγκελάριος Μέρκελ, οι τριμηνιαίοι Έλεγχοι της Τρόικας δεν αποδείχτηκαν παραγωγικοί. Με την μόνιμη παρουσία των Ελεγκτών οι Έλεγχοι θα είναι πιο άμεσοι και κατά συνέπεια πιο παραγωγικοί. Βέβαια και σε αυτή την περίπτωση, αν υπαρχουν αποκλισεις τοτε θα υπαρχουν νεα μετρα!
Τι πρέπει να κανουμε?
Κατά τη γνώμη μου να στρωθούμε στη δουλειά για να παράγουμε Πλούτο. Δυστυχώς αυτο που συνέβη είναι πολύ κακό, παρόλο που δεν είναι η πρώτη φορά που μας συμβαίνει.
Α) Η Κυβέρνηση οφείλει να παρουσιάσει ένα Σχέδιο Ανάπτυξης δίνοντας ιδιαίτερο βάρος στη Μείωση της Φορολογίας και της Γραφειοκρατίας.
Β) Οι Πολίτες να μην βγάζουν τα ματια τους μονοι τους. Επειδη το θεμα ειναι αρκετα τεχνικο και επειδη προσφερεται για ευπεπτα σλογκαν, χρεωκοπια, ξεπουλημα, κατοχη, κτλ να μη χειροτερεύουμε τα πράγματα.
Η πραγματικότητα ειναι οτι για πρώτη στην Τραπεζική ιστορία όλες οι Τράπεζες στον κόσμο συμφώνησαν σε ένα παρόμοιο Πρόγραμμα βοήθειας, όχι βέβαια γιατί μας συμπαθούν, αλλά γιατί αναγκάστηκαν από τις συνθήκες. Δεν εχει υπαρξει ποτέ μεγαλυτερο προγραμμα βοηθειας σε χωρα με τοσο ευνοικους ορους. Αυτο ειναι γεγονος. Μιλαω Οικονομικά και ποτε πολιτικα, γιατι μπορει και να παρεξηγηθώ.
Αυτη ειναι η μια και μονη ευκαιρια, παρόλο που προβλέπω δυσκολίες από την αντίσταση του κατεστημένου. Δημήτρης Απίστουλας.