Οδυνηρό το μποϊκοτάζ κατά της Γερμανίας στα προϊόντα της: 5,1 δισ. ευρώ κάτω σε 1 χρόνο! Οδυνηρά για τους Γερμανούς το εμπάργκο στα γερμανικά προϊόντα που έχουν κηρύξει οργανώσεις και φορείς: Μείωση της τάξεως του 13%, η οποία αντιστοιχεί σε 5,1 δισ. ευρώ, εμφάνισαν οι γερμανικές εξαγωγές προς την Ελλάδα το 2011, σύμφωνα με τον επικεφαλής Εξωτερικού Εμπορίου του Γερμανικού Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου, Φόλκερ Τράιερ. Η μικρότερη ζήτηση αφορά στα οχήματα και τις μηχανές και βεβαίως απεικονίζει «την επώδυνη διαδικασία προσαρμογής στην Ελλάδα… και το αρνητικό κλίμα που έχει δημιουργηθεί μεταξύ των Ελλήνων κατά της Γερμανίας», δήλωσε ο Φ. Τράιερ στη γερμανική εφημερίδα Handelsblatt. Όπως σημειώνει η εφημερίδα, τα στοιχεία της Ομοσπονδιακής Στατιστικής Υπηρεσίας δείχνουν πως οι εξαγωγές της Γερμανίας προς την Ελλάδα έχουν επιστρέψει στα επίπεδα του 2002 και έπεται συνέχεια, καθώς εντείνεται το αρνητικό κλίμα μεταξύ των καταναλωτών για τα γερμανικά προϊόντα. Στην Ελλάδα το ρεύμα άρνησης αγοράς γερμανικών προϊόντων εντείνεται καθημερινά σε όλα τα επίπεδα από τις πωλήσεις τροφίμων στα σουπερμάρκετ, μέχρι τα γερμανικά αυτοκίνητα που πλέον έχουν καταρρακωθεί οι πωλήσεις τους… Για το 2012 υπολογίζεται ότι οι μειώσεις των γερμανικών εξαγωγών θα ξεπεράσουν το 17% και το συνολικό ποσό των 17 δισ. ευρώ. «Κομμένα πια τα δανεικά» λένε οι Γερμανοί, «κομμένα πια και τα γερμανικά προϊόντα» λένε οι καταναλωτές, όπου το σύνθημα είναι «Και το τελευταίο ευρώ οπουδήποτε αλλού εκτός από γερμανικά προϊόντα».
Μακάρι να ήταν αυτός ο λόγος αλλά δε νομίζω. Οι Έλληνες εισαγωγείς δεν κάνουν παραγγελίες γιατί δεν τους χορηγείται πίστωση επειδή δεν τους εμπιστεύονται οι γερμανοί, οι τράπεζες δεν χορηγούν εγγυητικές και τους επιβάλλεται πληρωμή τοις μετρητοίς. Οι Έλληνες καταναλωτές αναγκαστικά προτιμούν τα πιο φτηνά προϊόντα και ας προέρχονται από τριτοκοσμικές χώρες. Όσο για τα αυτοκίνητα, ποιός αγοράζει σήμερα αυτοκίνητο;;;
Θεωρώ ότι ο λόγος μείωσης των εισαγωγών από τη Γερμανία δεν αφορά μόνο την ¨¨εκδίκησ稨 των Ελλήνων, αλλά σε αυτό συντελεί και ο πιστωτικός αποκλεισμός που επιβλήθηκε
Σαφώς και υπάρχει ένταση στις εμπορικές-καταναλωτικές μας σχέσεις.
Ξέχωρα από όλα αυτά πιστεύω ότι ο Ελληνας επιτέλους άρχισε να αναγνωρίζει την ποιότητα και των όποιων δικών του προϊόντων που μέχρι τώρα την είχε παραγκωνισμένη, για άγνωστους λόγους, τη στιγμή που πολλά από αυτά εξάγονται εδώ και χρόνια σε Ευρώπη και Αμερική. Αν ψαχτούμε λιγάκι Ελληνικά προϊόντα υπάρχουν σε πολύ καλές τιμές. Εξάλλου τα 5 και 10 λεπτά δεν κάνουν την διαφορά. Υπάρχουν πολλοί τοπικοί παραγωγοί – βιοτέχνες. Ψαχτείτε….
Επίσης, σαφώς και δεν πρέπει να είμαστε κολλημένοι με κάποιους οι οποίοι μας θεωρούν κατώτερα στοιχεία. Υπάρχουν κι άλλοι με εφάμιλλα προϊόντα και με καλύτερες προθέσεις και προϋποθέσεις συνεργασίας και βρίσκονται πιο κοντά μας.