του Παναγιώτη Στρατή*,
Στη Βηθλεέμ, ο Ναός της Γεννήσεως του Θεανθρώπου είναι ένα από τα σημεία της Αγίας Γης όπου το επισκέπτονται για να προσκυνήσουν άνθρωποι όλων των θρησκειών, απ’ όλο τον κόσμο.
Είναι το σημείο όπου η Παναγία έφερε στη ζωή τον Σωτήρα του Κόσμου.
Μπαίνοντας στο Ναό της Γεννήσεως του Θεανθρώπου στη Βηθλεέμ, 13 σκαλοπάτια σε οδηγούν στο υπόγειο του Ναού, όπου κάτω από το καθολικό και το Ιερό Βήμα ένα δεκατετράκτινο αστέρι βρίσκεται στη θέση που ενσαρκώθηκε ο Θεάνθρωπος.
Στη Βηθλεέμ ο προσκυνητής βλέπει το λαμπρό Ναό της Γεννήσεως, βλέπει ταυτόχρονα το Σπήλαιο της Γέννησης. Με τα μάτια της ψυχής του, βλέπει τον Ιησού βρέφος, τη Μητέρα Του με τη σεμνή χαρά στα μάτια της, τον απορημένο Ιωσήφ, τους ποιμένες.
Αισθάνεται τη φτώχεια που περιβάλλει τη σκηνή, την παγωνιά της νύχτας, τη δυσοσμία του στάβλου των ζώων και μέσα στην απόλυτη σιγή της ψυχής του αφουγκράζεται το «Ωσαννά» των Αγγέλων.
Αναλογίζεται ύστερα τις ευθύνες του σήμερα, γιατί ξέρει ότι ο Χριστός δεν γεννήθηκε μόνο τότε μία κρύα βραδιά του Δεκέμβρη εκεί στη Βηθλεέμ, αλλά περιμένει και τώρα, κάθε ώρα και στιγμή, να σκηνώσει στη φάτνη της ψυχής μας, να σκορπίσει φως στο σκοτάδι της, να μας φέρει την «Ειρήνη», τη συμφιλίωσή μας με τον Ουρανό, όπως την ευαγγελίστηκαν εκείνη τη βραδιά οι Άγγελοι.
Αν κανείς αναζητά τον Θεό σε ένα τόπο, σε ένα προσκύνημα, δεν σημαίνει ότι θα Τον βρει. Ο Θεός δεν κατοικεί σε ένα συγκεκριμένο τόπο, ούτε προσεγγίζεται με τα δικά μας μέτρα και σταθμά. Ο Θεός πρώτος μας αποκαλύπτεται κάθε μέρα, κάθε στιγμή στο χώρο μας, στη δουλειά μας, στο σπίτι μας. Αυτός πρώτος μας αναζητά και περιμένει απάντηση και ανταπόκριση. Μας αποκαλύπτεται διαρκώς, αλλά για να Τον αναγνωρίσουμε και να ανταποκριθούμε στο κάλεσμά Του, πρέπει να Τον γνωρίζουμε. Ποιος είναι και τι ζητάει από εμάς.
Ποιον αλήθεια Χριστό αναζητά ο σημερινός άνθρωπος και τι περιμένει από Αυτόν; Η Εκκλησία μας είναι αυτή που μας γνωρίζει τον αληθινό Χριστό. Αυτή διασώζει τη διδασκαλία Του, αυτή Τον φανέρωσε, αυτή διεφύλαξε την αυθεντικότητα των Λόγων Του. Μέσα στην Εκκλησία και δια της Εκκλησίας γνωρίζεις το αληθινό πρόσωπο του Χριστού. Δεν υπάρχει Χριστός εκτός Εκκλησίας, ούτε μπορείς να κοινωνήσεις μαζί Του εκτός αυτής.
Στη Βηθλεέμ είναι το σημείο που γεννήθηκε ο Χριστός, που έφερε την αγάπη και την αλήθεια στον κόσμο, ενώ στη γειτονική Αγία Πόλη των Ιεροσολύμων είναι το σημείο που διαπράχθηκε η μεγαλύτερη αμαρτία πάνω στη γη αλλά και στον Ουρανό. Εδώ σε συντρίβει το γεγονός της κυριαρχίας του ψεύδους έναντι της Αλήθειας, γιατί άγγιξε τον απόλυτο βαθμό. Εδώ βιώθηκε η τραγικότητα της ανθρώπινης ιστορίας σε όλο το βάθος της αποτυχίας της.
Ο άνθρωπος καταδικάζει και φονεύει, με τον πλέον επονείδιστο τρόπο, τον Δημιουργό του και Αυτός «καταδικάζει» τον άνθρωπο να ζήσει. Ο Θεός βλασφημείται και Αυτός ευλογεί.
Η τοπική Εκκλησία των Ιεροσολύμων μας διεφύλαξε τα ιστορικά σημάδια της παρουσίας Του πάνω στη γη, τον τόπο και το χρόνο που έζησε. Παραμένει μαρτυρία της ιστορικής αλήθειας, αλλά παράλληλα τόπος αγιασμένος από την παρουσία Του. Αυτό είναι το μυστικό που εκπέμπει στη ψυχή μας η επίσκεψη στα Άγια Προσκυνήματα, η επίσκεψη στην Εκκλησία των Ιεροσολύμων, η επίσκεψη στη Βηθλεέμ, που είναι τόσο κοντά μας.
*Οικονομολόγου, πραγματογνώμονα, μετόχου της Pascal & Stratis