Θέλοντας να τιμήσει τον ασφαλιστή – επιχειρηματία Δρ. Βασίλη Βαβυλουσάκη, ο πρώην Πρόεδρος της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιριών Ελλάδος και του Διοικητικού Συμβουλίου της ΓΕΝΚΑ Ασφαλιστικό Συγκρότημα Α.Ε μας έστειλε την παρακάτω επιστολή:
“Ο Βασίλης Βαβυλουσάκης, έχοντας διεθνή εμπειρία στο χώρο της ασφάλισης, εισήλθε στο χώρο της ελληνικής ασφαλιστικής αγοράς εργαζόμενος για τη ΓΕΝΚΑ προ 20ετίας και μετέπειτα κατέκτησε θέσεις και αξιώματα, καθώς και αξιοσημείωτες διακρίσεις στους τομείς της ιδιωτικής και κοινωνικής ασφάλισης, ενώ ουδέποτε σκέφτηκε να ανταλλάξει το χώρο της ασφάλισης με κανέναν άλλο χώρο, αν και πολλές φορές οι προτάσεις ήταν δελεαστικές.
Σήμερα, από πολύ κοντά, παρατηρώ την εμπειρία και την τεχνοκρατική του υποδομή σε ανασχηματισμό εταιριών με ιδιαίτερα θετικά αποτελέσματα. Η προσωπική του παρουσία αποτελεί εγγύηση της διαδικασίας.
Η ομάδα που έχει δημιουργήσει στον τομέα του ανασχηματισμού επιχειρησιακών διαδικασιών πράγματι είναι χρήσιμη και για την αγορά μας, μιας και ο ίδιος και οι συνεργάτες του ενεργούν σε χωρίς προκατάληψη βάση και δημιουργούν ‘’μέλλον’’ σε έγκριτες εταιρίες ακόμα και στο δύσκολο χώρο της διαμεσολάβησης. Ο ίδιος έχει πολλά να πει για τα πεδία αυτής της δραστηριότητάς του που θα είναι απαραίτητη, κατά τη γνώμη μου, για την προσαρμογή της ασφαλιστικής αγοράς στις ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες που καθημερινά απαιτούν κινήσεις επικαιροποίησης.
Εύχομαι στον ίδιο καλή δύναμη, να συνεχίσει να ενεργεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, παρά τις αντιξοότητες που όλοι μας σήμερα βιώνουμε, λόγω των δύσκολων οικονομικοκοινωνικών αλλαγών που η χώρα μας αντιμετωπίζει.
Εφόσον το επιθυμεί θα είμαστε όλοι δίπλα του και ευχή μου είναι να συνεχίσει να προσφέρει στην ασφαλιστική αγορά. Αρκεί να μη συρρικνωθεί περαιτέρω η αγορά μας, που δυστυχώς τείνει να μετατραπεί σε ‘’μονοπωλιακού χαρακτήρα’’.
Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Νίκος Σταματόπουλος
πρώην Πρόεδρος Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιριών Ελλάδος”