Τις προοπτικές ανάπτυξης του κλάδου της ιδιωτικής ασφάλισης αναγνώρισε ο κ. Δ. Λιάκος, υφυπουργός παρά τω πρωθυπουργό, μιλώντας στην ετήσια εκδήλωση της ΕΑΕΕ.
Αναφέρθηκε στη δυνατότητα ανάπτυξης του δεύτερου πυλώνα υπό προϋποθέσεις και με τη συμμετοχή της ιδιωτικής ασφάλισης.
Αναφερόμενος στα ΤΕΑ είπε ότι υπάρχει χώρος να δραστηριοποιηθούν και οι εταιρείες ιδιωτικής ασφάλισης.
Για την κάλυψη κινδύνων για φυσικές καταστροφές είπε ότι είναι ένας τομέας που πρέπει να συζητήσουμε ενώ αναφερόμενος στην ασφαλιστική συνείδηση επισήμανε ότι δεν σημαίνει μόνο φοροαπαλλαγές.
Κλείνοντας, μίλησε για την αντοχή που επέδειξε ο κλάδος και τις διεθνείς συνεργασίες και σημείωσε ότι αυτό δίνει το παράδειγμα για το σύνολο της κοινωνίας ότι πρέπει διαρκώς να προσπαθούμε χωρίς να περιμένουμε τις ιδανικές συνθήκες.